Ako to všetko začalo...

V roku 2000 sa začal písať príbeh plný lásky, radosti a nadšenia. Zadovážili sme si nášho prvého ridgebacka, fenku Fleur Simanga, to najposlušnejšie stvorenie na svete.

 

Zo začiatku sme nemali chovateľské, nie to výstavné ambície. Chceli sme predovšetkým parťáka do života, člena rodiny. Ale človek mieni - život mení :)

Náš život nabral iný smer a plemeno Rhodesian Ridgeback sa nám stalo osudovým koníčkom. Prinieslo nám do života veľa nových priateľov, veľa radostí, neopakovateľných zážitkov, skúseností, cestovania a vzdelávania.

 

Chov je spájanie jedincov s predpokladom prenesenia pozitívnych vlastností oboch rodičov na potomkov. To, že štandard plemena FCI má byť návodom pre každého chovateľa netreba pripomínať, je to samozrejmosť a malo by to byť súčasťou chovu psov s preukazom pôvodu.

 

Naším cieľom v chove je stavať na našich zvieratách, postupne plniť našu predstavu o tom aký má byť ridgeback a pokračovať v našej chovnej línii, ktorej zakladateľkou bola Fleur.

 

Nepodliehame módnym trendom zameraným na farbu, veľkosť či rôzne iné.

 

Každá z našich sučiek je osobnosť a individualita a k výberu krycieho psa pristupujeme rovnako individuálne. Snažíme sa správnym výberom podporiť potenciál sučky prípadne ho vylepšiť, aby jej potomstvo mohlo využiť genetický potenciál svojich rodičov.

 

V našom chove nenájdete opakované krytia, nech boli akokoľvek úspešné. Dbáme na to, aby sme v našich krytiach zachovali rozmanitosť. Myslíme si, že opakované krytia tých istých rodičov značne obmedzujú dostupné chovné kombinácie. Každé krytie robíme s určitou predstavou, čo od daného spojenia očakávame. Každý vrh nám dáva nové a nové skúsenosti, ktoré sa snažíme použiť pri výbere rodičov pre ďalší vrh.

 

Každého partnera pre naše sučky vyberáme dostatočne dlho pred krytím a každý vrh starostlivo plánujeme. Okrem zdravia (obaja rodičia majú potrebné zdravotné testy, aby sa zabezpečilo, že ich šteniatka budú čo najzdravšie), povahy a pôvodu, kladieme veľký dôraz na anatómiu a výzor krycieho psa, ktorý by nemal mať výrazné odchýlky od našej predstavy dokonalého ridgebacka a mal by vypĺňať nedokonalosti našich sučiek.

 

Naše prvé výstavné a chovateľské skúsenosti sme získali už so spomenutou fenkou Fleur Simanga, ktorá sa stala zakladateľkou nášho chovu. Fleur bola úžasná vo všetkých smeroch. Bola nie len krásna o čom svedčia úspechy na výstavách, ale aj veľmi priateľská, zdravo sebavedomá a veľmi šikovná.

 

Keď mala 2 roky úspešne absolvovala poľovné skúšky -  Farbiarske skúšky duričov. Neskôr vyhrala cenu riaditeľa súťaže o najrýchlejšieho ridgebacka a tiež 1. miesto v agility, ktoré organizoval  SKCHR.

 

V roku 2002 sme úspešne absolvovali bonitáciu a založili CHS „Perla Afriky“

 

Fleur odchovala 3 vrhy krásnych šteniat o ktoré sa vzorne starala a z ktorých sa niektorí stali šampióni, úspešne absolvovali bonitáciu a stali sa chovnými jedincami.

Z jej posledného „C“ vrhu sme si nechali veľmi nádejného psíka „Chaytona“ (Chayton Perla Afriky) z ktorého vyrástol krásny, impozantný pes s neskutočne milou, vyrovnanou povahou. Tak ako jeho mama  Fleur aj on bol veľmi úspešný na výstavách, kde získal tituly Interšampión a Šampionáty niekoľkých krajín a tiež zložil poľovné skúšky (Farbiarske skúšky duričov).  Bolo mi jasné, že po tak úžasnom psovi si musím nechať potomka.

 

V roku 2011 kryl Chayton fenku Asíliu Lowenschwanz, kde sa narodilo 9 pekných, zdravých šteniatok a medzi nimi aj naše slniečko Keyah.

Keyah zdedila úžasnú povahu, krásu aj kvalitu po svojich predkoch. Tiež sa stala Interšampiónkou a šampionkou viacerých krajín. Odchovala 3 vrhy krásnych zdravých šteniatok, ktoré nám robia radosť po celej Európe.

Z jej prvého „E“ vrhu zostalo doma najkľudnejšie šteniatko „Nelson“ ( Especial Nelson of Perla Afriky)

 

Nelson je krásny, elegantný pes. Je veľmi poslušný, nekonfliktný a citlivý. Pýši sa mnohými titulmi na poli výstavnom. Proste je to náš multišampión :D Nelson sa stal chovným psom a je aj niekoľkonásobným otcom šteniatok vo viacerých krajinách, z ktorých už je niekoľko šampiónov :)

 

Tak ako u Fleur, tak aj u Keyah sme si z jej posledného „G“ vrhu nechali následovníčku v chove. Je ňou môj splnený sen, nádherná, úspešná a povahovo celý dedko Chayton, moja láska Ellie. Všetky naše psy sú závislé na našej spoločnosti, ale Ellie je extrém. Je to môj tieň.

 

Keď som si vyberala krycieho psa pre Keykin posledný vrh, mala som predstavu, aké jej nedostatky by som chcela vylepšiť a ktoré prednosti podporiť, výber padol na Fauziho... Ellie je presne taká, ako som si predstavovala šteniatko z tohto spojenia, so všetkými kvalitami svojich rodičov. Som vďačná, že všetky vedomosti nadobudnuté každým vrhom,  každým spojením  ma približujú k mojej predstave dokonalého ridgebacka.

 

Momentálne máme v domácnosti 3 jedincov tohto úžasného plemena. Naši RR sú stále s nami, sú tam, kde sme my. Proste sme jedna veľká rodina :)

 

Na záver sa chcem poďakovať všetkým majiteľom našich šteniatok za ich skvelú opateru, lásku a pozornosť, ktorú venujú našim „detičkám“. Ďakujem, že môžem s Vami zdielať radosti (niekedy aj starosti) ktoré nám prináša život s našimi miláčikmi.